fbpx

Nadczynność Tarczycy

Nadczynność tarczycy

 

Nadczynność tarczycy to stosunkowo częste schorzenie tarczycy, które prowadzi do nadmiernej syntezy hormonów tarczycy – trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Hormony te regulują przebieg licznych przemian metabolicznych, zatem zbyt wysokie ich stężenie daje szereg charakterystycznych objawów. Nadczynność tarczycy zawsze wymaga leczenia, a poza farmakoterapią konieczna jest także zmiana stylu życia.

 

Przyczyny nadczynności tarczycy

Wyróżnia się dwie podstawowe postacie nadczynności tarczycy. Pierwotna nadczynność tarczycy związana jest z nieprawidłowościami w obrębie gruczołu tarczowego, natomiast wtórna nadczynność tarczycy jest konsekwencją nadmiernej aktywności hormonalnej przysadki.

Najczęstszą postacią nadczynności pierwotnej tarczycy jest choroba Gravesa – Basedowa, czyli schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. W przebiegu tej choroby dochodzi do syntezy autoprzeciwciał oddziałujących na receptory dla TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Autoprzeciwciała te pobudzają receptory, co daje efekt analogiczny do pobudzenia tarczycy przez TSH – a to skutkuje zwiększoną syntezą hormonów tarczycy. Do rozwoju choroby Gravesa – Basedowa predysponują czynniki genetyczne, a także środowiskowe, przede wszystkim palenie tytoniu, stres, niewłaściwa dieta.

Inne przyczyny pierwotnej nadczynności tarczycy to zapalenie gruczołu w przebiegu infekcji wirusowych, nadmierna ekspozycja na jod czy wola guzkowego toksycznego.

Wtórna nadczynność tarczycy rozwija się na podłożu nadmiernej syntezy hormonu THS przez przysadkę, co może być spowodowane gruczolakiem przysadki.

 

Objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy wiąże się z pojawieniem się charakterystycznych objawów. Zbyt wysoki poziom hormonów tarczycy prowadzi do pobudzenia metabolizmu, zatem zauważalna jest szybka utrata masy ciała, wzmożony apetyt, drżenie rąk i wzmożona potliwość. Charakterystycznym objawem jest drażliwość i nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, biegunki. Zauważalne jest także pogorszenie kondycji skóry i włosów – skóra może być przesuszona i podrażniona, a włosy są osłabione, łamliwe i wypadają w nadmiarze. Typowe dla choroby Gravesa – Basedowa jest wystąpienie objawów ocznych – obrzęku powiek, zaczerwienienia spojówek oraz wytrzeszczu gałek ocznych. Ponadto u kobiet może dojść do zaburzeń miesiączkowania i niepłodności, zaś u mężczyzn – do spadku libido i zaburzeń erekcji.

 

Jak zdiagnozować nadczynność tarczycy?

Samo wystąpienie objawów nadczynności tarczycy nie jest wystarczające do postawienia diagnozy. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych – oznaczenia poziomu hormonów tarczycy, a także TSH. W przebiegu nadczynności tarczycy stwierdzany jest podwyższony poziom T3 i T4, a w przebiegu Gravesa – Basedowa dodatkowo wykazać można wysokie miano przeciwciał przeciwko receptorom dla TSH (TRAb). Jeśli nadczynność tarczycy ma charakter pierwotny, wówczas wysokiemu poziomowi hormonów tarczycy towarzyszy niski poziom TSH, a w nadczynności wtórnej – wysoki poziom TSH.

 

Leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy musi być leczona. Wynika to z konieczności zredukowania bardzo uciążliwych objawów nadczynności tarczycy, a także zapobieganiu przełomowi tarczycowemu. Jest to najpoważniejsze powikłanie nadczynności tarczycy, mogące prowadzić do niewydolności krążenia. Leczenie nadczynności tarczycy polega na stosowaniu leków hamujących syntezę hormonów tarczycy. Ponadto konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, która dostarczy optymalnej ilości kalorii i składników odżywczych.

 

Sok i owoce obfite w tiaminę i selen. 

Badanie opublikowane w „Journal of Nutrition” z marca 1969 r. Wykazało, że tiamina lub witamina B1 ma kluczowe znaczenie dla optymalnego zdrowia tarczycy. Niedobór tiaminy powoduje zakłócenia metabolizmu. Co więcej, badacz David Williams poleca owoce i warzywa zawierające selen i cynk dla zdrowia tarczycy. Pomarańcze, szpinak zawierają tiaminę, awokado, banany, jeżyny i figi zawierają selen i cynk.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *