fbpx

Top 7 korzyści kolagenu

 

  1. Poprawia zdrowie skóry i włosów

Z wiekiem produkcja kolagenu: luźniejsza skóra, więcej zmarszczek i mniej elastyczności. Zwiększenie poziomu kolagenu może poprawić jędrność skóry, zwiększyć jej gładkość i pomóc komórkom skóry normalnie odnawiać się i regenerować.

Badania wykazały, że 2,5–5 gramów hydrolizatu kolagenu stosowanego u kobiet w wieku 35–55 raz dziennie przez osiem tygodni znacznie poprawiło elastyczność skóry, wilgotność skóry, transepidermalną utratę wody ( suchość) i szorstkość skóry, wszystkie z niewielkimi lub żadnymi skutkami ubocznymi. Dzięki temu kolagen jest jednym z najlepszych dostępnych naturalnych składników do pielęgnacji ciała.

Korzyści z kolagenu obejmują również zmniejszenie cellulitu i rozstępów. Kiedy skóra traci elastyczność w wyniku zmniejszonego kolagenu, pojawia się jeszcze jeden efekt uboczny: bardziej widoczny cellulit. Ponieważ Twoja skóra jest teraz cieńsza, cellulit staje się bardziej widoczny. Kolagen pomaga jej uelastycznić i zmniejszyć potencjalne dołki.

 

  1. Zmniejsza bóle stawów i zwyrodnienia

Czy kiedykolwiek czułaś się, jakbyś miał „szkieletowe nogi”, które są wyjątkowo sztywne i powodują ból podczas ruchu? Tak, to prawdopodobnie utrata kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ gdy tracimy kolagen, nasze ścięgna i więzadła zaczynają się poruszać z mniejszą łatwością, co prowadzi do sztywności, obrzęków stawów i innych.

Dzięki żelowej, gładkiej strukturze, która pokrywa i utrzymuje nasze kości razem, kolagen pozwala nam sunąć i poruszać się bez bólu. Pomyśl o spożyciu większej ilości kolagenu, jak smarowanie skrzypiącego zawiasu drzwiowego:

Pomaga łatwiej poruszać się stawom, zmniejsza ból często związany ze starzeniem się, a nawet zmniejsza ryzyko pogorszenia stanu stawów. Nic więc dziwnego, że ostatnie badania wykazały, że kolagen jest skutecznym sposobem leczenia zapalenia kości, stawów i zaburzeń.

Naukowcy z Centrum Medycznego Deaconess Harvarda w Beth Israel w Bostonie zbadali zalety kolagenu i stwierdzili, że suplementacja kolagenem typu 2 pomogła pacjentom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów znaleźć ulgę od bolesnych objawów poprzez zmniejszenie obrzęku w stawach. Inne badanie opublikowane wykazało, że osoby z bólem stawów i stawów z leczonym kolagenem typu 2 wykazują znaczną poprawę w codziennych czynnościach, takich jak chodzenie po schodach lub spanie oraz ogólna poprawa jakości ich życia. 

 

  1. Pomaga leczyć nieszczelne jelita

Jeśli cierpisz na zespół nieszczelnego jelita, stan, w którym szkodliwe dla ciebie toksyny mogą przenikać przez przewód pokarmowy, kolagen może być bardzo pomocny. Pomaga rozkładać białka i łagodzi podszewkę jelit, lecząc uszkodzone ściany komórkowe i nasycając go leczniczymi aminokwasami.

Największą korzyścią trawienną spożywania większej ilości kolagenu jest to, że pomaga on w tworzeniu tkanki łącznej, a zatem „uszczelnia i leczy” ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego. Dziś wiemy, że wiele chorób można faktycznie przypisać stanom zapalnym lub podrażnieniu wynikającym z niezdrowego jelita. Złe zdrowie jelit – w tym zmiany w mikrobiomie jelitowym i przepuszczalność błony śluzowej jelita – pozwala cząsteczkom przenikać do krwioobiegu, gdzie mogą wywołać kaskadę zapalną (stąd nazwa zespół nieszczelnego jelita).

 

  1. Zwiększa metabolizm, masę mięśniową i produkcję energii

Zwiększenie kolagenu może pomóc w zwiększeniu metabolizmu poprzez dodanie beztłuszczowej masy mięśniowej i pomoc w konwersji niezbędnych składników odżywczych. Jedną z najważniejszych ról glicyny jest pomoc w tworzeniu tkanki mięśniowej poprzez przekształcanie glukozy w energię, która zasila komórki mięśniowe. 

I pamiętaj, że utrzymanie masy mięśniowej ma kluczowe znaczenie z wiekiem, ponieważ pomaga utrzymać postawę, zdrowie kości i spala więcej kalorii niż tłuszczu. Spożywając kolagen, możesz również skorzystać z witaminy C, aby twoje ciało mogło przekształcić kolagen w użyteczne białko. To może zacząć przywracać twoją energię i witalność.

To nie wszystko, co glicyna może zrobić dla twojego metabolizmu. Badania pokazują, że glicyna odgrywa również ważną rolę w funkcjach układu trawiennego i ośrodkowego układu nerwowego, które odgrywają dużą rolę w utrzymaniu zdrowego, młodego ciała. 

Glicyna wydaje się spowalniać efekty starzenia poprzez poprawę wykorzystania przeciwutleniaczy przez organizm, a także jest wykorzystywana w procesie budowy zdrowych komórek z DNA i RNA.

Ponadto stwierdzono, że arginina zwiększa zdolność organizmu do wytwarzania białka z innych aminokwasów, co jest ważne w naprawie tkanki mięśniowej, gojeniu ran, oszczędzaniu tkanki, przyspieszaniu metabolizmu oraz pomaganiu w prawidłowym wzroście i rozwoju. Glutamina pomaga także utrzymać odpowiednią energię, ułatwiając syntezę wielu chemikaliów. Ten aminokwas dostarcza „paliwa” do naszych komórek, w tym węgla i azotu.

 

  1. Wzmacnia paznokcie, włosy i zęby

Czy miałaś kiedyś skubanie i łamanie paznokci? Winny może być brak kolagenu. Białko kolagenowe jest budulcem twoich paznokci, włosów i zębów. Dodanie kolagenu do diety może pomóc utrzymać silne paznokcie i być może odwrócić objawy wypadania włosów.

  1. Poprawia zdrowie wątroby

Jeśli chcesz oczyścić organizm ze szkodliwych substancji, poprawić przepływ krwi i zachować swoje młode serce, kolagen jest niezwykle pomocny. Dzieje się tak, ponieważ glicyna pomaga zminimalizować uszkodzenia, których doświadcza wątroba, gdy absorbuje obce substancje, toksyny lub alkohol, które nie powinny przez nią przenikać.

Jednym z najprostszych sposobów na oczyszczenie wątroby jest szybki bulion kostny. Często zalecam trzydniowy detoks bulionu kostnego, aby szybko naprawić nieszczelne jelita. Może to pomóc twojemu ciału pozbyć się chemikaliów i „zresetować” jelito, poprawiając ogólną funkcję immunologiczną. Badania wykazały nawet, że glicyna może być stosowana w celu zmniejszenia uszkodzenia wątroby spowodowanego alkoholem i innych form ostrego lub przewlekłego uszkodzenia wątroby.

  1. Chroni zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Aminokwas prolina pomaga ścianom tętnic w uwalnianiu tłuszczu w krwioobiegu, zmniejszając tłuszcz w tętnicach i minimalizując gromadzenie się tłuszczu. Prolina jest niezbędna do naprawy tkanek w stawach i tętnicach, a także pomaga kontrolować ciśnienie krwi. Jest to również związane z zapobieganiem miażdżycy (stwardnieniu tętnic).

Ponadto arginina pomaga w produkcji tlenku azotu, co pozwala na lepsze rozszerzenie naczyń – co oznacza poszerzenie tętnic i rozluźnienie komórek mięśniowych i naczyń krwionośnych, co pozwala na lepsze krążenie.

 

sposobynazdrowe.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *