fbpx

Żywokost – Właściwości i zastosowanie

Żywokost lekarski – Działanie, Właściwości, Zastosowanie

 

Żywokost lekarski to bylina z rodziny ogóreczników, która ceniona jest za liczne właściwości prozdrowotne. Należy jednak mieć na uwadze, że roślina ta przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego i nie należy jej spożywać, gdyż po spożyciu wykazuje działanie toksyczne. Żywokost może bowiem uszkadzać wątrobę, prowadząc do jej marskości. Dlatego nie należy stosować żywokostu w celu łagodzenia dolegliwości żołądkowych czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Takie zastosowanie żywokostu, wynikające z jego właściwości łagodzących podrażnienia błon śluzowych dopuszczalne było do momentu, w którym wykazano działanie toksyczne rośliny.

 

Właściwości prozdrowotne żywokostu

W celach leczniczych wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń żywokostu lekarskiego, który zawiera cenne składniki: alantoinę, asparaginę, aminokwasy, garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne oraz alkaloidy. Dzięki tak bogatemu składowi korzeń żywokostu wykazuje następujące właściwości:

– działanie ściągające

– działanie przeciwbólowe

– wspomaganie procesów regeneracji i gojenia

– pobudzenie procesów kościotworzenia

 

Dzięki takim właściwościom żywokost znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu urazów, zespołów bólowych, ran skóry. Dolegliwości, które złagodzić można stosując zewnętrznie żywokost to m. in. trudno gojące się rany skóry, owrzodzenia, odmrożenia, odparzenia czy wypryski. Okłady z żywokostu doskonale sprawdzają się także w leczeniu wszelkich urazów układu kostno – stawowego czy mięśniowego. Redukują ból i obrzęk towarzyszące stłuczeniom mięśni, leczą stany zapalne stawów, więzadeł i ścięgien Żywokost ma jeszcze jedną cenną właściwość – pobudza tworzenie tkanki kostnej, a zatem przyspiesza gojenie złamań kości. Taka naturalna terapia jest szczególnie ceniona przez sportowców, którzy są narażeni na wszelkie kontuzje i urazy. Z racji pobudzenia kościotworzenia żywokost może ponadto stanowić cenne uzupełnienie profilaktyki oraz terapii osteoporozy.

 

Jak stosować żywokost?

W aptekach dostępne są maści zawierające żywokost, jednak wiele osób decyduje się na samodzielne sporządzenie całkowicie naturalnego preparatu z  żywokostu. Na bazie tej rośliny można w domowych warunkach przygotować m. in. maść, odwar, nalewkę czy macerat do stosowania na ciepło lub na zimno. Maść przygotowuje się na bazie 250 g tłuszczu (smalcu, gęsiego tłuszczu lub masła shea) oraz 50 g proszku z suszonego korzenia żywokostu. Składniki te należy wymieszać i pozostawić na noc, a następnego dnia podgrzać i przelać do słoiczka. Z kolei do przyrządzenia nalewki do użytku zewnętrznego należy połączyć 100 g suszonego korzenia żywokostu z 500 ml alkoholu 40%.  Mieszankę należy odstawić na 14 dni w zamkniętym pojemniku, a po tym czasie przecedzić do butelki. Natomiast zmielony w blenderze suchy korzeń żywokostu może być mieszany z odrobiną wody – i taką papkę można wykorzystać do sporządzania okładów. Maść i nalewkę z żywokostu wystarczy wsmarowywać w bolące miejsce, zaś okład ze zmielonego korzenia należy obłożyć bandażem i pozostawić na całą noc.

 

Autor: Justyna Mazur

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *